SEMAVERDE ÇAY NASIL YAPILIR?

 

Temizlenmiş semaverin içerisine ağız seviyesinden iki parmak az olacak şekilde su konur

Kor haline gelmiş kömürünüz varsa, yanma odasına bacanın üst kısmından bırakılır, şayet kor haline gelmiş kömürünüz yoksa , yanma odasına odun veya mangal kömürü konulmak suretiyle alt kısımda bulunan hava haznesindeki kapak açılıp tutuşturma işlemi buradan gerçekleştirilir.

Çayın daha iyi dem alabilmesi için demliğin içerisine koyduğumuz çayı, bir çay bardağı ılık su ile ıslatıp  süzdükten sonra, semaverin yan tarafında bulunan demkeçin üzerine koyup semaverin kaynaması beklenilir.

Semaver kaynadığında çayımızı hemen demlemeyelim. En az beş dakika bekleyelim. Bu bekleme sayesinde suyun içerisinde bulunan zararlı maddelerin giderilmesi sağlanmış olur.

Bekleme süresi sonrasında semaverde kaynayan suyla, çayı demleyebilirsiniz. Demliğe aldığınız sıcak su kadar, semavere aynı oranda soğuk su ilave edip, demliği semaverin yan tarafında bulunan demkeçin üzerine koyacağız. Semaverimiz tekrar kaynayana kadar çayda dem kıvamına geleceğinden geçen bu süre sonrasında çayımızı afiyetle içime hazır hale getirmiş oluruz.

 

 
Her Hakkı Saklıdır. © 2013 kocbakirsemaver.com

Dizayn Burak BOĞAZ